Kıbrıs

Mavi bayrakta Kıbrıs’ın kuzeyi sürekli reddediliyor

2024 için jüri değerlendirmesini yaptı: Türkiye dünyada 3’üncü, güney Kıbrıs 13’üncü... Kıbrıs’ın kuzeyi ise üyeliğe alınmıyor...

Dünyanın en temiz plaj, marina ve çevresel yüksek standarta sahip turizm tekneleriyle yatlarını belirleyen Uluslararası Mavi Bayrak Ödül Programı’nda, jüri 2024 yılı için güncelleme yaptı.

2024 yılında İspanya en fazla ödüllü ve mavi bayraklı plaja, marina ve tekneye sahip ülke konumunu korudu. İspanya’yı Yunanistan ve Türkiye takip etti.

Mavi bayrakla ödüllendirilmiş 51 ülke arasında dünya üçüncüsü Türkiye mavi bayraklı plaj sayısını 567’ye, mavi bayrak ödüllü plaj sayısını 612’ye çıkarırken 27 marina,18 turizm teknesi ve 9 yat mavi bayraklı olarak listelendi.

13’üncü sıradaki Kıbrıs’ın güneyinde ise mavi bayraklı plaj sayısı 76’ya, ödüllü plaj sayısı 78’e yükseldi. Kıbrıs’ın güneyinde 2 adet mavi bayraklı marina da bulunuyor.

Program kapsamında, mavi bayraklı plajlar 33, marinalar 38, turizm tekneleri 51 ve bireysel yatlar 4 kriter ile 16 davranış kuralına göre incelemeye alınıyor.

Plajlarda sezon içerisinde 15 gün arayla yüzme suyu analizlerinin yapılması, atık su arıtma tesislerinin uygunluğu, hassas doğal alanların korunması, cankurtaran ve ilkyardım malzemeleri bulundurulması, acil durum planı, engelli olanakları, atıkların ayrıştırılması, çevre eğitimi ve bilgilendirme zorunlu kriterleri bakımından inceleniyor.

Marinalar ve turizm tekneleri de kurumsal sosyal sorumluluk ve vatandaş eğilimi açısından değerlendiriliyor.

Mavi Bayrak Ödül Programı, bağımsız bir sivil toplum örgütü olan Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (“Foundation for Environmental Education"–FEE-) tarafından yürütülüyor ve her üye ülkede benzer kuruluşlarca temsil ediliyor. FEE, 81 üye ülkesiyle, dünyanın en büyük çevre eğitim kuruluşudur.

Kaynak: FEE

Kıbrıs'ın kuzeyinin üyeliği için Yeşil Barış Hareketi'nin çabaları engellendi; Türkiye üyesi TÜRÇEV'le temas da bekleneni vermedi

Kıbrıs’ın kuzeyi programa tüm çabalara karşın kabul edilmedi. FEE’nin ada için tek temsilcisi, 1992 yılından bu yana faaliyette olan Kıbrıs Deniz Çevre Koruma Derneği (The Cyprus Marine Environment Protection Association -CYMEPA-) Limasol’da bulunuyor.

Türkiye’de Mavi Bayrak Programı’nı yürütmekten sorumlu tek yetkili kuruluş ise Türkiye Çevre Eğitim Vakfı - TÜRÇEV.

Kıbrıs’ın kuzeyindeki Yeşil Barış Hareketi gibi çevre örgütlerinin üyelik için yaptığı girişimler sürekli olarak engellendi. Türkiye’deki TÜRÇEV'le yapılan temaslar da beklenen sonuçları vermedi.

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın