Dünya

‘Türkiye’nin AB üyeliği müzakerelerinde ilerlemesi hukukun üstünlüğü reformlarına bağlı’

Türkiye’ye resmi bir ziyaret düzenleyen AB Komisyonu’nun Komşuluk ve Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olivér Várhelyi, Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’la yaptığı ortak basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

AB Komisyonu’nun Komşuluk ve Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olivér Várhelyi 23 Mayıs Perşembe günü Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’la ortak basın toplantısı düzenledi.

Olivér Várhelyi basın toplantısında Anadolu Ajansı muhabiri Tuğba Altun’un sorusu üzerine, “Türkiye aday bir ülkedir. Türkiye üyelik müzakerelerini yürütmektedir. Ancak Avrupa Birliği Konseyi’nin bir kararına göre bu müzakereler askıya alınmış durumdadır. Müzakereler hukukun üstünlüğü alanındaki bazı gerilemeler sebebiyle askıya alınmıştır. Müzakereler alanında ilerleme sağlayabilmek için hukukun üstünlüğü alanında reformlar yapıldığını görmek gerekiyor. Ve bu sadece Avrupa Birliği Konseyi’nin karar verebileceği bir alan. Ne yazık ki bu karar Avrupa Komisyonu’nun değiştirebileceği bir şey değil. Tabii ki Türkiye bu kararı değiştirebilir. Hukukun üstünlüğü konusunda yapacağı reformlarla, bu alanda ilerleyerek, bu kararın değişitirilmesini sağlayabilir’ dedi.

Kaynak: Ortak basın toplantısı video kaydı

Aynı basın toplantısında, Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, 17-18 Nisan'da AB devlet ve hükümet başkanlarının katıldığı özel zirvede AB-Türkiye ilişkilerine ilişkin Ortak Bildiri'nin kabul edilmemesini "kaçırılmış bir fırsat" olarak nitelendirmişti. Fidan, bununla birlikte Olivér Várhelyi ile yaptıkları görüşmede bu konuda endişeye mahal olmadığını, Türkiye-AB ilişkilerine ilişkin Ortak Bildiri'de aldıkları kararları uygulamaya devam edildiğini öğrenmekten memnuniyetini dile getirmişti. Fidan, "Bu tabii ki bizim için iyi bir haber” demişti.

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın