Kıbrıs

Volt Kıbrıs partisi: Hristodulidis Guterres çerçevesinin kabulünü beyan etmeli

Kıbrıs’ın ‘iki toplumlu tek partisi’ olma iddiasındaki Volt Kıbrıs partisi yeni bir açıklama yayımladı.

Avrupa’daki 30’dan fazla ülkede aktif ‘Volt Europa’ hareketinin bir parçası olarak Güney Kıbrıs’ta geçen sene kurulan, Kıbrıs’ın ‘iki toplumlu tek partisi’ olma iddiasındaki Volt Kıbrıs partisi yeni bir açıklama yayımladı.

Parti, "Kıbrıslı Türk lider Ersin Tatar'ın Kıbrıs Türk toplumunun federasyon temelli çözüm iradesini bilerek ve isteyerek engellediği”ni iddia etti ve uluslararası topluma "bunu dikkate alması ve çözüm sürecini ilerletme konusunda ısrar etmesi" çağrısında bulundu.

Volt Kıbrıs yaptığı açıklamada, “Kıbrıslı Türkler daha iyi bir lideri hak ediyor" ifadeleri kullanılırken, açıklamanın devamında “Nikos Hristodoulidis'in, bir samimiyet göstergesi olarak Guterres'in çerçevesini olduğu gibi kabul ettiğini beyan etmesi gerekiyor" denildi.  

Parti ayrıca Kıbrıslıların tek ses olma ve "geleceğimiz pahasına siyasi oyunlara son verme" zamanının geldiğini belirterek, tüm ilerici güçleri "çözüm ihtimaline karşı birlikte mücadele etmeye" çağırdı.

Guterres Çerçevesi maddeleri

'Guterres Çerçevesi' olarak bilinen çerçeve, 2014-2017 arasında yapılan Kıbrıs sorunu çözüm müzakerelerinin ardından Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterres'in 30 Haziran 2017'de Crans-Montana'da taraflara sunduğu çerçevedir.

Çerveve, yönetim ve güç paylaşımında 2’ye 1 oranında siyasi eşitlik, dönüşümlü başkanlık, Kıbrıs Türk kurucu devletinde Avrupa Birliği topluluk müktesebatının uygulanması için teknik hazırlıklar yapılması, garantör güçlere müdahale yerine izleme mekanizmalarının yaratılması, asker ile asker ilgili konular üzerinde doğru zaman geldiğinde en üst düzeyde anlaşmaya ulaşılması, daimi ikametgâhta Kıbrıs’taki Yunan ve Türk vatandaşlarına eşdeğer tutum sergilenmesi gibi maddeler içeriyor.

Volt Kıbrıs, daha önce yaptığı Türkçe açıklamada, “İlericilik, kollektiflik, şeffaflık ve hesap verebilirlik anlayışına sahip olan bir Kıbrıs” için “yolsuzluk ve karmaşanın normalleşmesinden utanç duyan tüm vatandaşlarımızı, vizyonumuzu, ilkelerimizi ve değerlerimizi paylaşan tüm demokrasi taraftarlarını daha iyi bir yarın için çabamıza katılmaya çağırıyoruz’ demişti.
Kaynaklar: Politis - Volt Cyprus

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın