Yazılar

Yeni kurulan Fly Kıbrıs Hava Yolları’nın sermayesi nereden?

Bu kadar izansızsınız madem; açıklayın, utanmayın: Yerel havayolu şirketinin parası nereden?

Özel bir şirketin Türkiye’deki Freebird Havayolları ile anlaşarak Fly Kıbrıs Hava Yolları’nı (Fly KHY) kurduğu açıklandı. Lansmanı 13 Mart Pazartesi günü Ercan Havaalanı’nda yapılacak KHY’nin ilk uçuşu 16 Nisan’da İstanbul’a olacakmış.

Daha önce yüzde 30’u KKTC Devleti’ne, yüzde 10’u Türk Hava Yolları’na, yüzde 60’ı KKTC özel sektöründen şirket sahiplerine ait, ulusal Kuzey Kıbrıs Havayolları girişimi başarısız olmuş, şirkete ortak olan iş insanları yılda toplam 8 milyon dolar vermedikleri takdirde havayollarının uçamayacağı ortaya çıkınca girişimden çekilmişti.

Yeni girişimde devlet şirkete ortak değil. Dolayısıyla yeni havayolu firması kuran ‘bazı yerli tur operatörleri’ uçuşlar için çok daha fazla para koymak zorunda… Nereden geliyor bu para?

Şirkete ortak olduğu ileri sürülen iki isim yerli tur operatörlüğü arkasında hangi işi yapıyor? Zamanında yargıya intikal eden ve basına da yansıyan yasa dışı bet işinde olduğu öne sürülen Bayar Psikobulu ile yakınlıkları nereden ileri geliyor? Instagram'daki fotoğraflara bakılırsa abi kardeş gibiler... Yok canım, yasa dışı betten elde ettikleri parayla turizm şirketi kurmuş olamazlar herhalde. Aynı kaynaktan beslenerek havayolu üzerinden kara para aklayacak da değillerdir nitekim... Özel bir havayolu şirketinin temsilcisinin arka planda bu girişimin bir parçası olduğu iddialarına ne demeli peki? 

KKTC Meclisi 'Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Yasa Tasarısı' üzerinde tartışırken diğer yandan da yasa dışı sanal bet parasıyla, yani suç geliri ile havayolu kurulmasına göz mü yumacak? Yok öyle değilse, pandemide kan kaybetmiş ve halen kendine gelememiş bir sektörde bu turizm şirketi gelirini nereden elde ediyor? Senede nasıl bir para kazanıyor ki havayolu şirketi kuruyor? Yıllar önce bazıları ülkenin en büyük şirketleri olmak üzere 26 firma havayolu kurma girişiminden çekilirken tek bir şirketin havayolu kurması için muazzam bir paraya sahip olması gerekmiyor mu? Bu şirket ne kadar vergi ödüyor? Senede milyonlarca doları tek bir şirket ödeyecekse bu paranın kaynağını 13 Mart’taki lansmanda açıklarlar herhalde… Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı bu detaylara hakim değil mi? Devletin yasa dışı sanal bete göstermelik operasyonlar düzenlediğini, sanal bet parasıyla havayolu kurulmasına izin verdiğini mi düşünmeliyiz?

Ülkede her taşın altından kara para çıkıyor, marketlerden ithalatçılara kadar her sektör kara paranın haksız rekabete neden olduğunu söyleyeduruyor ama devleti yönettiği iddiasında olanlar yasa dışı kazançların havayolu kurularak aklanmasına izin veriyor ve alkışlıyor, öyle mi?

KKTC, yasalara uygun çalışan şirketlerin, büyük nakde sahip yasa dışı iş sahipleri ile rekabet edemedikleri için devlet eliyle zarara uğratıldığı bir kara para cenneti artık… Ülke yurt dışından gelen 2’inci ülke kabadayıları ve değişik milliyetlerden 3’üncü ülke mafyaları ile temizlenmesi çok zor olacak kanlı bir toprak parçasına dönüşüyor. Hani 'kanla alınmış'tı... Türkçe konuşan, Yorubaca küfreden, Rus silahı ile vuran değişik milletlerden mafyanın akıttığı kanda mı boğulacak?

Sağ kanat popülizm tüm dünyada otoriterliği, milliyetçiliği, mitleştirilen geçmişi yüceltmeyi, dinciliği, cinsiyetçiliği, LGBT karşıtlığını, kendinden olmayanı dışlamayı, tutuculuğu ve düşmanlaştırmayı güderken yozluğu, yasa dışılığı, mafyayı ve şiddeti körüklüyor, olağanlaştırıyor. Sağ popülizmin iktidarda olduğu her ülkede orta sınıfı ve işçi sınıfını yoksullaşıyor; iktidara yakın bir grup yolsuzlukla daha da zenginleşiyor.

KKTC’de kökleri gasp edilen Rum mallarına tapu verilmesine dayanan ekonomik sistem sadece karanlıkta yol alanları zenginleştirdiği için, siyasi yarasalarla yasa dışı kaynaklardan para istifleyenler her zaman iş birliği içinde olmuştur. Bu kirli iş birliğini eskisinden farklı olarak çok daha açık hale getirerek, dolandırıcılığı normalleştirmeye çalışanlar yoz siyasilerdir. Tepeden başlayan yozlaşma bugün bütün kurumlarımıza nüfuz etmiş, kurt sineğinin yıllar önce attığı yumurtalarla içerden yeniyor. Sağ popülizm şu anki aşamasında artık bu gerçeğin saklanmasına ihtiyaç da duymuyor. Ben yaptım oldu mu diyor iktidar? 

Yoksullaştırdığınız halkın yanında yasal yollarla para kazanmaya çalışan şirketleri, yasa dışı yollarla para elde edenlerle yaptığınız iş birliği ile umursamadan çökertiyorsunuz. Ülkedeki onurlu şirket sahiplerini kayıtlı kaldıkları, aşırı hırsla rezil işlere girmedikleri için neredeyse aptal yerine koyacaksınız. Onlar bilmiyor mu sahtekârlıkla para yapmanın yollarını? Sizlerin, günlük yaşadığınız için itiraf edemediğiniz gerçeği, onlar çok iyi biliyor: Bu ‘iş insanı’ olmak falan değildir. Suç geliriyle bir anda zenginleşenler kimin oğlu kimin kızı olursa olsun er ya da geç bedel öder. Kirli paralarına üşüşen mafya ile çatışmalarında düşerler tek tek ya da hapiste çürürler. Zararları kendilerine değil sadece, tüm topluma ve ekonomiye mal olur.

Bu kadar izansızsınız madem; açıklayın, utanmayın: Havayolunun parası nereden?

Popülist solumuz da Falyalı da olduğu gibi kapatmasın bu konuya kulaklarını. Hatırlatırız sonra! Yerel 'iş insanı' kılıklıların çevirdiği dolaplarla Türk, Afrikan, Slav, Rus mafyası giriyor bu ülkeye ve sonunda en çok 'orijinal' Kıbrıslılar terk ediyor memleketi... Çözülmeyecek bir paradoks mu bu? Yasa dışılığın yerel de olsa Türkiye'den de vursa, 3'ncü ülkelerden de gelse üzerine gitmekten başka çözüm yoktur. 

Güncelleme: Bu yazıdaki 'Kıbrıs Hava Yolları' ibaresi son açıklamalar doğrultusunda, 'Fly Kıbrıs Hava Yolları-Fly KHY' olarak 15/03/2023, saat 14:28'de revize edilmiştir.

Can Sarvan’a cansarvan@mikro-makro.net’den doğrudan ulaşabilirsiniz.
:

Yorumunuz

share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın