Dünya

İran 'sınırlı operasyonu'nun 'beklenenden daha başarılı olduğu'nu söyledi

İran, İran kuvvetlerinin 'Siyonist düşmanın yaptığı kötülükle' eşleşen 'sınırlı bir operasyon' gerçekleştirdiğini açıkladı.

İran'ın Devrim Muhafızları şefi, İsrail'e yönelik operasyonun beklenenden daha başarılı olduğunu söyledi.

General Hüseyin Selâmi devlet televizyonuna verdiği röportajda hâlâ bilgi topladıklarını ancak "sahadan ayrıntılı ve belgelenmiş raporlara sahip olduğumuz isabetlerin bir kısmının bu operasyonun daha başarılı olduğunu gösterdiğini" kaydetti.

İran kuvvetleri "Siyonist düşmanın yaptığı kötülükle" eşleşen sınırlı bir operasyon gerçekleştirdi

Ayrıca İran kuvvetlerinin "Siyonist düşmanın yaptığı kötülükle" eşleşen sınırlı bir operasyon gerçekleştirdiğini söyledi.

Selâmi, İsrail hava savunma sisteminin karmaşık, çok katmanlı ve gelişmiş olduğunu belirterek, bu sistemden geçmenin çok zor bir iş olduğunu vurguladı.

"Bu, insansız hava araçlarını, seyir füzelerini ve balistik füzeleri bu alandan geçirebilecek ve onları (hedefleri) yerde son derece yüksek doğrulukla yok edebilecek bir operasyonun tasarlanması anlamına geliyor" dedi.

Hamas, İran'ın İsrail'e saldırısını övdü

Hamas pazar günü İran'ın İsrail'e yönelik benzeri görülmemiş füze ve insansız hava aracı saldırısını övdü ve bunun iki hafta önce İran'ın Suriye'deki konsolosluğuna düzenlenen saldırısına "hak edilmiş bir tepki" olduğunu söyledi.

1 Nisan'da İran'ın diplomatik binasına düzenlenen saldırıda iki İranlı general öldürüldü ve bu saldırı geniş çapta İsrail'e atfedildi.

İran tarafından desteklenen İslamcı militan grup Hamas da İsrail'le yedinci ayına giren Gazze savaşına sürekli destek verilmesi çağrısında bulundu. Hamas, çağrıyı Arap ve İslam ülkelerinin yanı sıra bölgedeki İran destekli gruplara da yaptı.

Hamas açıklamasında, "Filistin halkımızın özgürlük ve bağımsızlık hakkı ve başkenti Kudüs olan Filistin devletinin kurulması" için mücadele ettiğini söyledi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun ofisi Hamas'ın geçici ateşkes yönündeki son öneriyi reddettiğini duyurdu

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun ofisi pazar günü yaptığı açıklamada, Hamas'ın Gazze'de  militanları tarafından tutulan yaklaşık 40 rehinenin serbest bırakılmasını da içeren geçici ateşkes yönündeki son öneriyi reddettiğini duyurdu.

Öneri, Katar, Mısır ve ABD'nin arabulucuları tarafından bir hafta önce Hamas'a sunulmuştu.

Kaynak: AP

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın