Kıbrıs

KKTC nüfusu bilinmiyor, küçük baş hayvan sayısı biliniyor

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hüseyin Çavuş, KKTC’de küçük baş hayvan sayısının 264 bin olduğunu açıkladı…

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’nin hükümetin et ithal etme kararı karşısında dünden bu yana yaptıkları eylemlere katılım artıyor. 

Bugün Kasaplar Birliği ve Restorancılar Birliği’nin yanı sıra Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (El-Sen) ve Hür-İş, Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’ne destek verdi. 

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları bugün tutuklanan 6 eylemciden ikisinin serbest bırakıldığını, 4 eylemcinin derhal serbest bırakılmasını talep ettiklerini bildirdi.

Mustafa Naimoğulları, 20 ton et ithali kararının çok küçük bir miktar olduğunu, esas endişe ettiklerinin zihniyet olduğunu, zihniyetin hayvancıyı nere götüreceğinin belli olmadığını ifade etti.

Naimoğulları, hükümetin zihniyetinin üreticiyi batırmak olduğunu iddia etti ve Koop-Süt’ün batmak üzere olduğunu ileri sürdü.

Tarım Bakanı Hüseyin Çavuş ise bugünkü Meclis oturumunda ithal et konusunda 15 veya 22 ton civarında sipariş olacağını belirtti ve “Siparişle ilgili çalışılıyor, tüm hassasiyetler dikkate alınıyor. Hassasiyetleri göz önünde bulunduracağız” dedi.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hüseyin Çavuş, önceki Meclis oturumunda KKTC’de küçük baş hayvan sayısının 264 bin olduğunu bildirmesi hayvan üreticilerine destek veren yurttaşlar arasında şaşkınlık yarattı.

‘Tarım Bakanı KKTC nüfusunu biliyor mu?’ sorusunu soran vatandaşlar, en önemli ekonomik parametreler arasında yer alan ülke nüfusunu bilmeyen siyasilerin, küçük baş hayvan sayısını nasıl bildiklerini merak etti.

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’nin yarın eylemlerine devam etmesi bekleniyor.

Birlik Başkanı Mustafa Naimoğulları, Polis’in diğer dört kişinin de bu akşam, eylemciler dağıldıktan sonra serbest bırakılacağını söylediğini, kendisinin de Polis’e “Yarın bu olayların daha farklı boyutlara çıkacağını da izah ettim” dediğini açıkladı.

Naimoğulları, “Yarın yine geleceğiz ama gelirken de daha güçlü geleceğiz, bu iş yarın çok daha farklı boyutlara çıkabilir” dedi.

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın