Dünya

Tesla, talebi artırmak için X ve S modellerinin fiyatlarını düşürdü 

Tesla, ABD'deki en pahalı modellerinden ikisi olan Model S ve Model X'in fiyatlarını, rekabetçi pazarda talebi artırmaya çalıştığı için düşürdü.

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, Model S lüks sedanının taban fiyatını 94.990 dolardan 89.990 dolara düşürerek yaklaşık % 5'lik bir kesinti yaptı. Ayrıca, Model X spor amaçlı aracının taban fiyatını % 9 oranında indirerek 109.990 dolardan 99.990 dolara düşürdü. İki üst düzey model, Tesla'nın geçen yılki toplam araç üretiminin sadece % 5'ini oluşturuyor.

Tesla ocak ayında en çok satan iki aracının, Model Y'nin fiyatını % 20 ve yüksek performanslı Model 3 sedanı % 14 oranında düşürmüştü. Bazı yatırımcılar ve Wall Street analistleri, Tesla'nın rakiplerini sıkıştırmak, azalan talebe cevap vermek ve bazı alıcıların 7.500 dolarlık vergi kredisine hak kazanmalarına olanak tanımak için fiyatları düşürdüğüne kaydediyor.

Şirketin piyasa değeri, Tesla'nın büyümeye devam etme kabiliyeti hakkındaki yatırımcı endişeleri ve Musk'ın diğer girişimlerinden kaynaklanan sorular nedeniyle son aylarda dalgalandı. Bunda geçen yıl Twitter’ı devralması ve şirkette bir dizi dramatik değişiklik yapması da etkendi.

Tesla hisseleri pazartesi günkü işlemlerde % 2.01 düşerek 193.81 dolardan kapandı. Şirketin hisseleri geçen yıl % 65 oranında değer kaybetti ve hisse senedinde en kötü yıllık performansı yaşadı. 

Tesla, bayiler üzerinden değil araçları doğrudan tüketicilere satıyor ve fiyatları web sitesi üzerinden rutin olarak ayarlıyor. Geleneksel otomobil üreticileri tarafından üretilen otomobillerin fiyatlandırılmasında genellikle daha az şeffaflık vardır. Otomobil üreticileri genellikle bayilerine fiyat önerir, ancak müşterilerin ödedikleri rakam genellikle bireysel müzakereler veya bayi teşvikleri nedeniyle farklılık gösterir.

Tesla, 2022'de yaklaşık 1,3 milyon olan üretimi yılda yaklaşık 20 milyon araca çıkarmayı planlayarak rakiplerinin önünde kalmaya çalışıyor. Şirket geçen hafta Meksika'da yeni bir otomobil üretim tesisi açmayı planladığını duyurdu.
Kaynak: Wall Street Journal

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın