Dünya

Lüks çantada Chanel’in fiyatları 3 kat arttı 

2019’da 5.200 dolar olan çanta artık 8.200 dolar!

Chanel marka çantalar arasındaki küçük Classic Flap çantası her zaman lüks bir üründü ancak geçen yılki üç fiyat artışından sonra 8.200 dolara (111.235 TL) satılıyor. 2019'da aynı çanta 5.200 dolardı (70.539 TL).

Analistler, Fransız moda evinin fiyatlarının diğer lüks markalardan daha hızlı artırdığını, bazı müşterilerin tepkisine neden olduğunu belirtiyor.

Dünyadaki birçok şirket artan hammadde, işçilik ve nakliye maliyetlerini dengelemek için fiyatları yükseltiyor ve küresel enflasyon artıyor.

Chanel'in bir sözcüsü, şirketin üretim maliyetlerindeki ve hammaddelerdeki değişiklikleri ve ayrıca döviz kuru dalgalanmalarını hesaba katarak fiyatları düzenli olarak ayarladığını söyledi. 

Sektör yöneticilerine ve analistlere göre lüks mal üreten şirketler artan talepten de yararlanıyor. Pandemideki karantinalardan çıkıldıktan sonra alışveriş yapanların yüksek fiyatlı el çantalarına, lüks ayakkabılara, mücevherlere ve diğer lüks eşyalarla talebinin artması geçtiğimiz yıl yeni bir ivme kazandı.

Michael Kors, Jimmy Choo ve Versace'nin sahibi Capri Holdings’in CEO'su John Idol, geçtiğimiz günlerde analistlere verdiği demeçte, "Tüm lüks endüstrisi fiyatları yükseltiyor. Yaptığımız fiyat artışlarının hiçbirine kesinlikle hiçbir tüketici direnişi görmedik ve daha da artacak" dedi.

Fiyatlar artıyor ama kalite artmıyor

PurseBlog.com ve PurseForum.com'un kurucu ortağı ve CEO'su Meaghan Mahoney Dusil, "Chanel son birkaç yılda diğer markalardan daha fazla fiyat artışı yaptı. İnsanlar sadece Chanel'in fiyatları kaç kere yükselttiği ile değil, miktarıyla da şok oluyor. Ayrıca kalitenin fiyatlara kıyasla artmadığından şikâyet ediyorlar” dedi.

Hermès, Louis Vuitton, Cartier ve Rolex de fiyatları kısmen artırdı

HSBC Tüketici ve Perakende Araştırmaları Başkanı Erwan Rambourg'a göre, Hermès International, 2022 için fiyatları yaklaşık %3 oranında artırdı; bu, her zamanki %1 ila %1.5'lik yıllık artışından biraz daha fazla. Bazı Louis Vuitton ve Cartier ürünleri ise bir yıl öncesine göre %3 ila %5 daha pahalıya satılıyor. Şirkete göre Rolex bu yıl fiyatları ortalama %3,4 artırdı.

Classic Flap modeli, moda çevrelerinde anında tanınan bir Chanel çantasıdır. İlk olarak 1955 yılında, kilitli kapaklı kapitone deriden dikdörtgen şeklinde bir çanta tasarlayan Chanel'in kurucusu Gabrielle “Coco” Chanel tarafından tanıtıldı. Çantanın zincirli bir omuz askısı vardı, çoğu kadının elinde çanta taşımasına neden olan bir yenilikti. 1980'lerde model, çantaya deri bir zincir ve birbirine kenetlenen bir çift C toka ekleyen Chanel kreatif direktörü Karl Lagerfeld tarafından güncellendi. Çanta, elde dikilmiş detayları, toka ve zincirlerinde gerçek altın kullanımı gibi diğer lüks dokunuşlarıyla biliniyor.

Çanta fiyatlarını hobi olarak takip eden 32 yaşında bir roman yazarı Dee Gables, "Birkaç yüz dolarlık fiyat artışları bekliyorduk. Fakat altı ayda 2.000 dolara (27.130 TL) çıkmak, birçok Chanel severi üzdü" dedi.

Chanel’in cepleri yamuk, dikişleri eksik ve düz durmayan zincir askılı çantaları eleştiri alıyor

Gables, kalitenin yükselen fiyatlara ayak uyduramadığını söyledi. Son yıllarda Chanel butiklerinde cepleri yamuk, dikişleri eksik ve düz durmayan zincir askılı çantalar gördüğünü kaydetti.

33 yaşındaki finansal analist Valerie Chan, 2018'de markanın butiklerinden birinden Flap modelini satın aldıktan birkaç ay sonra Chanel kamera kasasının tokasının kırıldığını söyledi. "Bu kadar yüksek bir bedel ödemek için malzeme ve işçilik buna layık olmalı. Enflasyona ayak uydurmak için fiyatları artırmaları gerektiğini anlıyorum. Ancak son zamanlarda fiyatları daha hızlı artıyor gibi görünüyor” dedi.

Chanel iki yıl garantiyi askılı çantalar ve cüzdanlarda 5 yıla çıkardı

Chanel sözcüsü, Chanel'in yalnızca en iyi malzemeleri ve işçiliği kullandığını ve tüm ürünleri deri ürünlerdeki uzmanlıklarıyla bilinen Fransa ve İtalya'da ürettiğini söyledi. Şirketin zincir omuz askılı çanta ve cüzdanlar için geçen yıl iki yıllık garantileri beş yıla çıkardığını da sözlerine ekledi.

İkinci el çantalara talep arttı

Chanel'in yeni fiyatları, on binlerce dolara varan fiyatlara rağmen Birkin ve Kelly çantalarında bekleme listeleri bulunan Hermès ile daha uyumlu hale getiriyor. HSBC analisti Rambourg, Chanel markasının yaklaşık Hermès kadar güçlü olduğunu ancak yakın zamana kadar Chanel çantalarının daha ucuz olduğunu söyledi.

Yeni Chanel çantalarının yükselen fiyatları ikincil piyasada alımları teşvik etti. RealReal'de satılan eski model Chanel çantaların ortalama fiyatı geçen yıl 2.312 dolardı (31.335 TL) ve 2020'ye göre %26 artış gösterdi.

İkinci el lüks ürünleri satan RealReal'in kadın mağazasının müdürü Kelly McSweeney, "Vintage Chanel çantalar, özellikle Chanel'in devam eden fiyat artışları dikkate alındığında yeni çantalardan daha erişilebilir bir seçenek" dedi.
Kaynak: Wall Street Journal

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın