Kıbrıs

Polisiye haberler

21 Nisan 2024 tarihli Polis Basın Bülteni'nden:

Kanunsuz uyuşturucu madde tasarrufu 
20.04.2024 tarihinde, saat 09:15 sıralarında, Ercan Havalimanı'nda, F.B.(E-27)’nin yurt dışına çıkış yapacağı sırada valizinde yapılan kontrolde, içerisinde hintkeneviri türü uyuşturucu madde kalıntısı olduğuna inanılan bir adet öğütücü bulunarak emare olarak alınmıştır. Bahse konu şahıs tutuklanmış olup, soruşturma devam etmektedir. 

21.04.2024 tarihinde, saat 02:45 sıralarında, Girne’de Manolya Sokak üzerinde, 280 mlgr alkollü içki tesiri altında bulunduğu halde araç kullanarak trafik kazası yapan D.K.T.(E-33)’nin, aracında yapılan aramada yaklaşık 2 gr ağırlığında, akabinde kalmakta olduğu ikametgahında yapılan aramada ise yaklaşık 1 gr ağırlığında hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde bulunarak emare olarak alınmıştır. Bahse konu şahıs tutuklanmış olup, soruşturma devam etmektedir.

20.04.2024 tarihinde, saat 11.30 sıralarında, Güzelyurt’ta Manisa Bulvarı üzerinde, trafik ekipleri tarafından kontrol maksatlı durdurulan bir araçta yolcu olarak bulunan E.C.(E-25)’nin, şüpheli hareketleri sonucu üzerinde yapılan aramada, içerisinde hintkeneviri türü uyuşturucu madde olduğuna inanılan bir adet sigara izmariti bulunarak emare olarak alınmıştır. Soruşturma kapsamında söz konusu şahsın yapılan muhaceret kontrolünde, ülkede yasal statüsü olmadığı halde ikamet izinsiz olarak ikamet ettiği tespit edilmiştir. Bahse konu şahıs tutuklanmış olup, soruşturma devam etmektedir. 

Emanetçi tarafından hırsızlık

29.05.2023 tarihinde, Girne’de faaliyet gösteren bir iş yerinde çalışan İ.B.A.(E-28)’nın, söz konusu iş yerine müşteri olarak gelen bir şahıs tarafında tamir edilmek maksadıyla kendisine emaneten verilen bir adet dizüstü bilgisayar ile bir adet cep telefonunu çaldığı tespit edilmiştir. Bahse konu şahıs 20.04.2024 tarihinde Lefke’de tespit edilerek tutuklanmıştır. Soruşturma devam etmektedir.

KKTC’de ikamet izinsiz ikamet etmek 

20.04.2024 tarihinde, ülke genelinde polis tarafından gerçekleştirilen denetim ve kontroller sonucunda, ülkede yasal statüsü olmadığı halde, ikamet izinsiz olarak ikamet ettiği tespit edilen toplam 23 kişi tutuklanarak aleyhlerinde yasal işlem başlatılmıştır. Soruşturma devam etmektedir. 

Asayiş ve trafik denetimleri

20 – 21 Nisan 2024 tarihleri, 22:00 - 03:00 saatleri arasında, Lefkoşa, Gazimağusa, Girne Güzelyurt ve İskele Polis Müdürlükleri’nin sorumluluk alanları içerisinde, eş zamanlı asayiş ve trafik denetimleri gerçekleştirildi.

Lefkoşa’da gerçekleştirilen denetimler kapsamında; eğlence mekanları, gece kulüpleri, alkollü içki satışı yapılan mekanlar ve halkın yoğun olarak bulunduğu yerler kontrol edilmiş olup, 
(1) Ülkede yasal statüsü olmadığı halde, ikamet izinsiz olarak ikamet ettiği tespit edilen toplam 5 kişi tutuklandı.  
(2) Aracında yapılan aramada, bir adet bıçağı kanunsuz olarak tasarruf edip taşıdığı tespit edilen 1 kişi tutuklandı.  
(3) Görevler sırasında, polisi darp ve görevinden men suçundan toplam 4 kişi tutuklandı.

Trafik Ekipleri tarafından gerçekleştirilen denetimler sonucu, toplam 2,795 araç sürücüsü kontrol edildi ve 222’si yasal hız sınırı üzerinde süratli araç kullanmak, 21’i alkollü içki tesiri altında araç kullanmak, 2’si sürüş ehliyetsiz ve sigorta kapsamaksızın araç kullanmak, 57’si sürüş esnasında cep telefonu kullanmak, 18’i emniyet kemeri takmadan araç kullanmak, 60’ı seyrüsefer ruhsatsız araç kullanmak, 9’u sigortasız araç kullanmak, 8’i trafik ışıklarına uymamak ve 162’si diğer olmak üzere toplam 559 araç sürücüsü çeşitli trafik suçlarından rapor edilerek aleyhlerinde yasal işlem başlatılırken, 103 araç ise trafikten menedilmiştir. 

Gazimağusa’da gerçekleştirilen denetimler kapsamında; eğlence mekanları, alkollü içki satışı yapılan yerler, marketler, kahvehaneler ve gece kulüpleri kontrol edilmiş ancak herhangi bir olumsuzluk tespit edilmemiştir. 

Kumarhanelerde gerçekleştirilen denetimlerde ise, kumarhaneye girmeleri ve bulunmaları yasak olan toplam 17 kişi tespit edilerek aleyhlerinde yasal işleme gidilmiştir.

Trafik Ekipleri tarafından gerçekleştirilen denetimler sonucu, toplam 1,055 araç sürücüsü kontrol edildi ve 154’ü yasal hız sınırı üzerinde süratli araç kullanmak, 3’ü alkollü içki tesiri altında araç kullanmak, 28’i sürüş esnasında cep telefonu kullanmak, 7’si seyrüsefer ruhsatsız araç kullanmak, 1’i emniyet kemersiz araç kullanmak ve 158’i diğer suçlardan olmak üzere toplam 813 araç sürücüsü çeşitli trafik suçlarından rapor edilerek aleyhlerinde yasal işlem başlatılırken, araç ise trafikten men edilmiştir.

Girne’de gerçekleştirilen denetimler kapsamında;halkın yoğun olarak bulunduğu yerler, eğlence mekanları ve alkollü içki satışı yapılan yerler  kontrol edilmiş olup,denetim ve kontroller sonucu, 
(1) Kumarhanelerde gerçekleştirilen denetimlerde, kumarhaneye girmeleri ve bulunmaları yasak olan toplam 42 kişi tespit edilerek aleyhlerinde yasal işleme gidilmiştir.
(2) Ülkede yasal statüsü olmadığı halde, ikamet izinsiz olarak ikamet ettiği tespit edilen toplam 14 kişi tutuklandı.  
(3) Alkollü içki tesiri altında bulunduğu sırada trafik kazası yapan bir şahsın aracında ve kalmakta olduğu ikametgahında yapılan aramada toplam 3 gr ağırlığında hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde bulunmuş ve bahse konu şahıs tutuklanmıştır. 

Trafik Ekipleri tarafından gerçekleştirilen denetimler sonucu, toplam 1,502 araç sürücüsü kontrol edildi ve 141’i yasal hız sınırı üzerinde süratli araç kullanmak, 32’si alkollü içki tesiri altında araç kullanmak, 2’si sürüş ehliyetsiz ve sigorta kapsamaksızın araç kullanmak, 12’si sürüş esnasında cep telefonu kullanmak, 4’ü emniyet kemeri takmadan araç kullanmak, 20’si seyrüsefer ruhsatsız araç kullanmak, 6’sı sigortasız araç kullanmak, 16’sı trafik ışıklarına uymamak ve 128’i diğer suçlardan olmak üzere toplam 361 araç sürücüsü çeşitli trafik suçlarından rapor edilerek aleyhlerinde yasal işlem başlatılırken, 1 araç sürücüsü tutuklanmış ve 59 araç ise trafikten men edilmiştir.

Güzelyurt’ta gerçekleştirilen denetimler kapsamında; kafeler, barlar, restoranlar, alkollü içki satışı yapılan yerler, eğlence mekanları ve halkın yoğun olarak bulunduğu yerler kontrol edilmişti.
Denetim ve kontroller sonucu,
(1)  Kontrol maksatlı durdurulan bir araçta yolcu olarak bulunan şahsın üzerinde yapılan aramada, içerisinde uyuşturucu madde olduğuna inanılan bir adet sigara izmariti bulunarak söz konusu şahıs tutuklanmıştır. 
(2) Ülkede yasal statüsü olmadığı halde, ikamet izinsiz olarak ikamet ettiği tespit edilen toplam 4 kişi tutuklanmıştır.
(3)  Yetkili makamdan geçerli herhangi bir alkollü içki ruhsatı olmaksızın alkollü içki bulundurup satışa arz ettiği tespit edilen bir iş yeri işletmecisi hakkında yasal işlem başlatılmıştır.

Trafik Ekipleri tarafından gerçekleştirilen denetimler sonucu, toplam 750 araç sürücüsü kontrol edildi ve 29’u yasal hız sınırı üzerinde süratli araç kullanmak, 1’i sürüş esnasında cep telefonu kullanmak, 17’si emniyet kemeri takmadan araç kullanmak, 1’i sigortasız araç kullanmak, 3’ü trafik ışıklarına uymamak ve 47’si diğer suçlardan olmak üzere toplam 98 araç sürücüsü çeşitli trafik suçlarından rapor edilerek aleyhlerinde yasal işlem başlatılırken, 4 araç ise trafikten men edilmiştir. 

İskele’de gerçekleştirilen denetimler kapsamında; halkın yoğun olarak bulunduğu yerler ve eğlence mekanları kontrol edilmiş, ülkede yasal statüsü olmadığı halde, ikamet izinsiz olarak ikamet ettiği tespit edilen bir kişi tutuklanmıştır.

Kumarhanelerde gerçekleştirilen denetimlerde ise, kumarhaneye girmeleri ve bulunmaları yasak olan toplam 40 kişi tespit edilerek aleyhlerinde yasal işleme gidilmiştir.

Trafik Ekipleri tarafından gerçekleştirilen denetimler sonucu, toplam 750 araç sürücüsü kontrol edildi ve 188’i yasal hız sınırı üzerinde süratli araç kullanmak, 2’si alkollü içki tesiri altında araç kullanmak, 1’i sürüş ehliyetsiz ve sigorta kapsamaksızın araç kullanmak, 5’i sürüş esnasında cep telefonu kullanmak, 16’sı emniyet kemeri takmadan araç kullanmak, 19’u seyrüsefer ruhsatsız araç kullanmak, 2’si sigortasız araç kullanmak ve 63 diğer suçlardan  olmak üzere toplam 296 araç sürücüsü çeşitli trafik suçlarından rapor edilerek aleyhlerinde yasal işlem başlatılırken, 1 araç sürücüsü tutuklandı, 20 araç ise trafikten menedilmiştir. 

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın