Kıbrıs

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Kişisel Temsilcisi María Ángela Holguín: 'Artık sorumluluk liderlerde'

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Kişisel Temsilcisi María Ángela Holguín, iki liderle görüşmesi sonrası basına yaptığı açıklamalarda aynı ifadeleri kullandı: 'Artık sorumluluk liderlerde'

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Kişisel Temsilcisi María Ángela Holguín bugün Cumhurbaşkanı Tatar ile yaptığı görüşme sonrasında basına açıklamalarda bulundu. 

Holguín, Cumhurbaşkanı Tatar ile “yapıcı bir görüşme yaptığını” ifade ederek, görüşmede Cumhurbaşkanı’ın pozisyonunu yinelediğini söyledi. 

Holguín, Tatar ile görüşmesinde, bazı ülkelere yaptığı ziyaretlerden bahsettiğini, uluslararası toplumun Kıbrıs’ta kalıcı çözümü desteklemesinin önemli olduğunu düşündüğünü aktardığını belirtti ve “Artık sorumluluk liderlerdedir” dedi.

Kolombiyalı diplomat, Kıbrıs’a ziyaretlerde bulunduğu aylarda, sivil toplum kuruluşlarından, özel sektörden birçok kişiyle, gençlerle bir araya geldiğini kaydederek, “Herkes ilerlemek istiyor ve artık bir şeyler yapmak liderlerin sorumluluğunda. Ve umarım insanları dinleyebilirler” dedi. 

Görüşmede Holguín’e danışmanı Patti Londono eşlik etti.

BM Genel Sekreteri tarafından göreve atanmasının ardından, iki taraf arasında müzakerelerin yeniden başlamasına yönelik ortak zemin arayışında bulunmak üzere adaya üçüncü ziyaretini yapan Holguín’in 14 Mayıs’a kadar adada temaslarda bulunması bekleniyor.

Tatar’la görüşmesinden önce Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nikos Hristodoulidis’le görüşen Kişisel Temsilci María Ángela Holguín, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, sivil toplumun ilerleme arzusunu dinlemenin iki liderin sorumluluğunda olduğunu söyledi.

Hristodoulidis ile "son derece yapıcı bir görüşme" gerçekleştirdiklerini, sivil toplum ve özel sektörle yaptığı görüşmelerden edindiği izlenimin olumlu olduğunu söyledi. "Tüm adada herkes sürecin ilerlemesini ve adada bir şeyler olmasını istiyor" ifadelerini kullandı.

Holguín, "Umarım liderler halkı ve sivil toplumu dinler ve bunun liderlerin sorumluluğu olduğunu düşünüyorum” dedi ve ortak zemin bulunması için çalışamaya devam ettiğini kaydetti.

Kıbrıs'a gelmeden önce Atina, Londra, Brüksel, Paris, Berlin, Moskova, Ankara ve Washington'daki temaslarına da değinen Holgin, Kıbrıs sorununun kalıcı çözümü için uluslararası toplumun desteğini ilettiğini de kaydetti.

"Bu yüzden liderlerin uluslararası toplumun desteğini göreceğini umuyorum" dedi.

María Ángela Holguín diplomatik çalışmalar yaptığını, bu konuda daha fazla konuşmak istemediğini belirterek, halen çalıştığını yineledi.

Kıbrıs Rum Hükümeti Sözcüsü Holguín’in Hristodoulidis ile bir sonraki görüşmesinin 13 Mayıs'ta gerçekleşeceğini açıkladı.
Kaynaklar: BRT Politis

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın
" }