Dünya

Güney Kıbrıs’da zehirli yemle yabani kuşları öldüren kişiye 21 bin Euro ceza verildi

Kıbrıs’ın güneyinde ilk kez bir kişiye zehirli yemler kullanarak yabani kuşları öldürdüğü için 21.000 Euro para cezası verildi.

Kıbrıs’ın güneyinde Av ve Yaban Hayatı Dairesi ve BirdLife Kıbrıs, Akbaba Koruma Kıbrıs ve Terra Cypria örgütlerinin pazartesi günü yaptıkları ortak basın açıklamasına göre, Limasol bölgesindeki Dierona Köyü yakınlarında Aralık 2021'de, iki Bonelli Kartalı ve bir Uzun Bacaklı Şahin olmak üzere üç yırtıcı kuşun ölü bulunmasına ilişkin başlatılan soruşturma sonucunda bahse konu kişiye ceza verildi.

Basın açıklamasında, kartallardan birine daha önceden takılan GPS vericisinin sinyalleri aracılığıyla ölü kuşların kesin konumunun belirlendiği ve Av ve Yaban Hayatı Dairesi'nin Kıbrıs Rum Polisi ile işbirliği içinde bölgeyi araştırmaya başladığı ifade edildi.

Soruşturmalardan sonra Polis, suçla bağlantılı olarak bir kişiyi tutukladı.

Zehirle öldürülen Bonelli Kartalları'ndan biri. Fotoğraf: Birdlife Cyprus

Şahıs, zehir kullanarak yabani kuşları öldürme suçundan ve korunan bir vahşi kuşu kasten öldürmek ve / veya yakalamak suçundan para cezasına çarptırıldı. Ölü kuşlar üzerindeki nekropsi ve ilgili toksikolojik analizler, kuşların ölümünün oldukça toksik ve yasaklanmış bir madde olan karbofurandan kaynaklandığını ortaya çıkardı.

Para cezasının ödenmemesi durumunda şüpheli Mahkeme'ye çıkarılacak. Yasaya göre, mahkeme 3 yıla kadar hapis cezası veya 20.000 Euro'ya kadar para cezası veya iki cezayı birden verebilir.

Basın açıklamasında, kırsal alanlara zehirli yemler koymanın, Griffon Akbaba gibi ikonik kuş türlerini Kıbrıs'ta neslinin tükenmesinin eşiğine getiren bir vahşi yaşam suçu olduğu belirtildi. 2005'ten bu yana, 31 akbabanın zehirlendiği ve Kıbrıs'ta artık sadece dokuz akbabadan oluşan bir nüfusun kaldığı ve 'Akbabalarla Yaşam' projesinin bir parçası olarak İspanya'dan gelen kuşlarla akbaba popülasyonunun yeniden artırılmaya çalışıldığı kaydedildi.

İspanya'da 2019'da üç kişinin 2 yıl sekiz ay hapis cezasına çarptırılmış ve vahşi yaşam hasarı için tazminat olarak 67.538 Euro ödemelerine karar verilmişti

BirdLife Kıbrıs Proje Koordinatörü Melpo Apostolidou, kırsal kesimde zehirli yemlerin kullanımıyla mücadele etmek için gösterilen yoğun çabalar neticesinde bu sonucun alındığını bildirdi.  Apostolidou, 2019 yılında, İspanya'daki benzer bir soruşturma sonucunda üç kişinin 2 yıl sekiz ay hapis cezasına çarptırıldığını ve neden oldukları vahşi yaşam hasarı için tazminat olarak 67.538 Euro ödemelerine karar verildiğini vurguladı.

Birdlife Kıbrıs, şüphelileri tespit etmek ve kovuşturmak için tüm zehirlenme vakalarının kapsamlı bir şekilde soruşturulması gerektiğine dikkat çekti.

Kaynaklar: AFP/Fileleftheros - Cyprus Mail

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın