Dünya

Kamerun'da mezar soyguncuları insan kemiği kaçakçılığı yapıyor...

Afrika ülkesi Kamerun'da mezarları soyarak, insan kemiği kaçakçılığı yapmak yaygınlaştı. Bir insan iskeleti 25 bin Dolar'a satılıyor!

Büyük miktarda insan kemiği ile yakalanan bir kişiyi tutuklayan Kamerun Jandarması, yetkililerin artan insan kemiği kaçakçılığı fenomenini ortadan kaldırmaya kararlı olduğunu belirtti.

Tutuklama, geçen hafta sonu, Kamerun'un doğusundaki Ngoura kasabası yakınlarındaki bir maden sahasında, rutin bir gece devriyesi sırasında gerçekleşti.

Adamın insan kalıntılarını neden yanında taşıdığı henüz belirlenmemiş olsa da insan kemiklerine doğaüstü güçlerin atfedildiği, okült ritüellerde ve geleneksel tıpta kullanımları nedeniyle karaborsada yüksek fiyata satıldığı Kamerun'da bu tür olaylar alışılmadık bir durum değildir.

Örneğin, geçen yıl Ağustos ayında, başkent Yaoundé'de Polis, kuzey Kamerun'daki yıkık dökük bir mezardan çıkarttıkları bir insan iskeletini, büyük miktarda paraya satma umuduyla aldıklarını itiraf eden dört kişiyi tutukladı.

İnsan tacirlerinin önceki ifadelerine göre, ülkede bir iskelet 25.500 ABD Doları'na alıcı bulabiliyor.

Kamerun yasaları, mezarlara zarar vermeyi ve insan kalıntılarına saygısızlığı bir suç olarak kabul ediyor ve suçlular üç aydan beş yıla kadar hapis cezasına ve 170 ila 1.700 Dolar arasında para cezasına çarptırılabiliyor.

Ancak cezalar, kolay para vaadiyle cezbedilen kemik kaçakçılarını caydırmak için yeterli görünmüyor. Yerel medya, mezar soygunlarının çok arttığını ve bazı ailelerin sevdiklerinin mezarlarına göz kulak olmaya başladığını bildirdi.

Benzer bir fenomen, kaçakçıların zenginlik ve refah getirdiğine inanılan albino insanların hedef aldığı Doğu Afrika'da da bildirilmiştir. En çok etkilenen ülkelerden biri olan Malavi’de, 2014'ten bu yana 170'ten fazla albinonun öldürüldüğü veya sakat kaldığı bildirildi.
Kaynak: OCCRP

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın